10. sınıf kimya faraday kanunları konu anlatımı

Şubat 8, 2011 at 1:16 pm Yorum bırakın

FARADAYIN BİRİNCİ KANUNU : Deney : Bir akım devresinde –içinde aynı elektrolit (AgNO3) bulunan- şekilleri, elektrotları arasındaki uzaklıkları, eriyiğinin sıcaklık ve yoğunluğu başka başka olan birçok voltmetreyi seri olarak bağlayalım. Belli bir zaman sonra, bütün voltmetrelerin katotlarında toplanan gümüş miktarlarının aynı olduğu anlaşılır.Demek oluyor ki, toplanan gümüş miktarlarının aynı olduğu anlaşılır. Demek oluyor ki, toplanan gümüş miktarı, ne elektrotların şekil ve uzaklıklarına ve ne de elektrolitin sıcaklığına ve yoğunluğuna bağlıdır. Toplanan gümüş miktarı yalnız, devreden geçen elektrik miktarına bağlıdır. Faraday bu deneye göre şu kanun bulmuştur. Bir elektroliz olayında ayrışan elektrolitin kütlesi, sadece, voltmetreden geçen elektrik miktarına bağlı ve onunla doğru orantılıdır.

FARADAY’ IN İKİNCİ KANUNU : Deney: İçinde türlü elektrolitler (AgNO3,CuCl2,CuSO4,AuCl3…) bulunan voltmetreleri bir akım devresine, seri olarak bağlayalım. Belli bir zaman içinde bütün voltmetrelerden aynı elektrik miktarı geçer. Her voltmetrenn katodunda toplanan maden miktarları belirtilirse şu sonuca varılır. Buna göre türlü elektrolitlerden aynı elektrik miktarı geçtiğinde açığa maden(veya Hidrojen)miktarları bunları eşdeğer ağırlıkları ile doğru orantılıdır.1 eşdeğer gram(=108 gr) gümüşü açığa çıkarmak için 96500 coulombluk bir elektrik miktarı gereklidir. İkinci kanuna göre, aynı elektrik miktarıyla 63/2 gr bakır 197/3 gr altın ve genel olarak A/η gr maden açığa çıkarılır. (A=atom ağırlığı, “η” değerliğidir.) Faraday kanunlarından herhangi bir (Q=I.t) yükünün açığa çıkarabileceği maden miktarı kolayca hesaplanabilir.

Faraday Kanunu:

Şiddeti değişen bir manyetik alan içersinde, sabit duran bir iletkende elektrik akımı indüklenir. (Meydana gelir).

Şiddeti sabit bir manyetik alan içersinde, hareket ettirilen bir iletkende elektrik akımı indüklenir. (Meydana gelir)

Elektrik üreteçleri için uygulanan Faraday kanunu, elektrik motorları için de geçerlidir. Sabit bir manyetik alan içersindeki bir iletkene elektrik akımı uygulanırsa iletken hareket eder.

Reklamlar

Entry filed under: Kimya. Tags: , , .

5.Sınıf Tüm Dersler 1.Dönem 2.Yazılı Soruları 10. sınıf kimya periyodik cetvel yer bulma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Son Yazılar

Blog Stats

  • 825,562 Kişi Ziyaret Etti

%d blogcu bunu beğendi: